12. FEBRUAR 2025

OK24: Gravermedhjælpere – fra timeløn til månedsløn

Overenskomsten betyder blandt andet, at gravermedhjælpere fra 1. april 2025 aflønnes med månedsløn, medmindre ansættelsen har en varighed på under 1 måned.

Graver (1)

Den nye overenskomst træder i kraft pr. 1 april 2025. Overgangen fra timeløn til månedsløn betyder, at allerede ansatte gravermedhjælpere rent teknisk fratræder med udgangen af marts i lønsystemet. Den tekniske fratræden sker automatisk. Foto: Folkekirken.dk

Af: Arbejdsgiver og Rådgivning, Red. Camilla Folsach Madsen

Som aftalt ved overenskomstforhandlingerne i 2024 har 3F og By-, Land-, og Kirkeministeriet indgået aftale om en ny overenskomst for gravermedhjælpere, der træder i kraft pr. 1 april 2025. Landsforeningen har i et tæt samarbejde med ministeriet og 3F medvirket til at aftalen blev en realitet.

Overenskomsten betyder blandt andet, at gravermedhjælpere fra 1. april 2025 aflønnes med månedsløn, medmindre ansættelsen har en varighed på under 1 måned.

Der bliver mulighed for at ansætte gravermedhjælpere på følgende måde:

  • Varigt og hele året.
  • Varigt med vinterhjemsendelse, hvor vinterhjemsendelsen maksimalt må være på 4 måneder.
  • På fleksibel deltid, hvor der er mulighed for en deltidsansættelse med et gennemsnitlig ugentlig timetal, der varierer i de enkelte kalendermåneder.
  • I en tidsbegrænset eller opgavebestemt ansættelse.

Samtidig overgår gravermedhjælperne fra en ugenorm til en månedsnorm.

Teknisk fratræden
Overgangen fra timeløn til månedsløn betyder, at allerede ansatte gravermedhjælpere rent teknisk fratræder med udgangen af marts i lønsystemet. Den tekniske fratræden sker automatisk.

Da der er tale om en teknisk overgang skal alle gravermedhjælpere genansættes, ligesom gravermedhjælperne bevarer alle deres rettigheder, herunder stillingens størrelse, løn- og ansættelsesanciennitet.

Fortsat ansættelse  - oprettelse på månedsløn
Menighedsrådet skal selv sørge for at få oprettet gravermedhjælperen på ny i lønsystemet. I den forbindelse skal man være opmærksom på at få oprettet gravermedhjælperen korrekt på månedsløn og tage stilling til, hvilken ansættelsesform gravermedhjælperen har jf. ovenstående, om gravermedhjælperen har en 5- eller 6-dages arbejdsuge og hvorvidt der er tillæg, der skal omdannes.

Samtidig skal der udarbejdes et nyt ansættelsesbevis. Ansættelsesbeviserne er under udarbejdelse og kommer snarest muligt på Folkekirkens Intranet under skabeloner.

Ferie og særlige feriedage
Som et led i den tekniske fratræden afregnes tilgodehavende ferie til FerieKonto, og tilgodehavende godtgørelse for særlige feriedage udbetales til gravermedhjælperen. Gravermedhjælperen har fortsat krav på at afholde ferie og særlige feriedage, ligesom I har mulighed for at varsle ferie og særlige feriedage efter reglerne herom.

Når gravermedhjælpen afholder ferie med feriepenge fra FerieKonto eller afholder særlige feriedage, hvor godtgørelsen allerede er udbetalt, skal der ske et løntræk.

Tjenesteplan
Endvidere er det vigtigt, at I – hurtigst muligt – udarbejder en tjenesteplan for april og maj. Tjenesteplanen for juni skal være udleveret til medarbejderen senest ved udgangen af april.

Tjenesteplanen er i udgangspunktet fast, så det er vigtigt, at I nøje overvejer denne. Reglerne om ændringer af tjenesteplanen fremgår af overenskomsten.

Vejledning og værktøj
Sammen med overenskomsten er der ligeledes udarbejdet en vejledning samt hjælpeværktøjer til brug for fremtidig arbejdsplanlægning. Hjælpeværktøjerne vil snarest muligt blive tilgængelige.

Der er yderligere information i By-, Land-, og Kirkeministeriets nyhedsbrev nr. 51 og i bilaget samt nyhedsbrevet fra FLØS.

Landsforeningen vil snarest afholde webinarer om den nye overenskomst, og I er altid velkomne til at rette henvendelse, hvis I har spørgsmål på mail Raadgivning@menighedsraad.dk på telefon 8732 2133.

 

 

 

 

 

Flere artikler om samme emne

#OK24